آکادمی مالی دکتر صمصامی

آموزش تخصصی بازار های مالی

سه موضوع مهم در هفته ی پیش رو

شرایط کنونی بازار های مالی به شدت تحت تاثیر اخبار روسیه و اوکراین قرار گرفته است.معامله در شرایط این چنینی میتواند منجر به سود هنگفت و یا ضرر غیر قابل جبران شود.پس منطقی  است که با دنبال کردن اخبار های مهم،از نوسانات بازار مطلع بود و از این فرصت بصورت بهینه استفاده کرد.

فدرال رزرو و بانک انگلستان

فدرال رزرو به وضوح نشان داده است که قصد دارد پس از پایان جلسه سیاست دو روزه خود در روز چهارشنبه، نرخ بهره را یک چهارم واحد افزایش دهد تا با تورم فزاینده ای که 7.9 درصد بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو است، مبارزه کند.

انتظار می رود BOE برای سومین بار از دسامبر،پس از نشست خود در روز پنجشنبه، نرخ بهره را افزایش دهد،همانند فدرال رزرو، سرمایه گذاران مراقب ارزیابی بانک از چگونگی تأثیر جنگ در اوکراین بر چشم انداز نرخ بهره خواهند بود.

افزایش قیمت کالاها

جنگ و تحریم های متعاقب آن بر روسیه قیمت نفت را به بالاترین حد در 14 سال گذشته و قیمت گاز طبیعی را به رکورد نزدیک کرد. قیمت گندم و مس نزدیک به بالاترین حد خود است، در حالی که دو برابر شدن قیمت نیکل در هفته گذشته بورس فلزات لندن را مجبور به توقف معاملات این فلز کرد.مقامات دولت ایالات متحده از تولیدکنندگان داخلی و جهانی خواسته اند تا تولید نفت را برای جبران شوک عرضه افزایش دهند و صحبت هایی در مورد افزایش عرضه بالقوه از ایران، ونزوئلا و امارات متحده عربی وجود دارد.در هفته آینده، ناظران بازار تمرکز خود را به گزارش‌های سازمان بین‌المللی انرژی و سازمان کشورهای صادرکننده نفت معطوف خواهند کرد.

سهام ها

سهام ها امسال با مشکل مواجه شده اند، زیرا نگرانی ها در مورد بحران روسیه و اوکراین باعث عمیق تر شدن افت فروش شده است. S&P 500 در سال 2022 تاکنون 11.8 درصد کاهش داشته است.شاخص S&P 500 دومین افت هفتگی متوالی خود را در هفته گذشته ثبت کرد در حالی که داوجونز برای پنجمین هفته متوالی نزولی بود،چرا که عدم اطمینان در مورد مناقشه در اوکراین سنگین شده است.